Aster

Voorbeeld schilderij Huibert Schallenberg

Aster uit de Composietenfamilie

De aster behoort tot het geslacht van de composietenfamilie (Compositae of Asteraceae). Vanwege de prachtige bloei (in bloemhoofdjes) zijn er veel cultivars als tuinplant gekweekt.

In Nederland en België komen de volgende soorten voor:

  • Gladde (laevis – sierplant, soms verwilderd)
  • Kleine (tradescantii – sinds 19e eeuw ingeburgerd)
  • Nieuw-Nederlandse (novi-belgii – sierplant, vaak verwilderd)
  • Smalle (lanceolatus – sinds eerste kwart 20e eeuw ingeburgerd)
  • Zulte (tripolium – ook wel zeeaster genoemd)
  • Kalkaster (linosyris)

Van deze soorten zijn alleen de zulte en de kalkaster inheems, de andere zijn oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika.